כדאי לדעת: מה זה המושג דמי מפתח?

בעידן שבו מחירי הדירות נוסקים אל על ורבים אינם מסוגלים לרכוש דירה בשל המחירים הגבוהים, כדאי לבדוק את האפשרות של דירה בדמי מפתח. אם חשבתם שדירה בדמי מפתח זהו מושג שנס לחו, כדאי לדעת שגם בישראל של שנת 2018 יש עדיין דיירים רבים המתגוררים בדירות בדמי מפתח.

מה זה דמי מפתח?

כאשר אנו רוכשים דירה, משרד או חנות בדמי מפתח, איננו רוכשים את הנכס הנדל"ני, אלא רק את זכות המגורים או השימוש בנכס. מי שקנה את הזכויות נחשב לדייר מוגן והזכויות והחובות שלו בנכס נקבעות בהתאם לחוק הגנת הדייר ולפסיקות השונות של בתי המשפט שניתנו במשך השנים.

רכישה של נכס נדל"ן בדמי מפתח נמוכה הרבה יותר מאשר רכישת נכס נדל"ן בבעלות הרוכש. תמורת תשלום דמי המפתח יש לשלם כשישים אחוז מהשווי של הנכס בבעלות.

כאשר אנו רוכשים זכות של דיירות מוגנת תמורת תשלום של דמי מפתח, התמורה המתקבלת מהרכישה מתחלקת בין בעל הדירה ובין הדייר המוגן. ארבעים אחוז מהתמורה מקבל בעל הדירה ושישים אחוז מהתמורה מקבל הדייר המוגן.

אולי יעניין אותך לקרוא על דירות להשכרה באשדוד

מהם הזכויות והחובות של הדייר המוגן?

כל מי שרוכש דירה או בית עסק בדמי מפתח נהנה מהזכות להתגורר, או להשתמש, בנכס במשך כל ימי חייו. הוא צריך, אומנם, לשלם שכר דירה לבעל הנכס, אך שכר הדירה נמוך בהרבה ממחירי השוק המקובלים, ברוב המקרים אלו דמי שכירות סמליים בלבד.

בכל פעם שנדרשים תיקונים בנכס, עלויות התיקון מתחלקות בין בעל הבית ובין הדייר המוגן שווה בשווה.

אם רוצה הדייר המוגן לעזוב את הנכס, יש לו את הזכות למכור את הזכויות המוגנות שלו בנכס לדייר אחר והתחלק בתמורה עם בעל הדירה.

הדייר המוגן חייב להקפיד לשלם את דמי השכירות בהתאם לחוזה שנערך בינו ובין בעל הנכס, אין לו זכות לבצע שיפוצים בנכס ללא הסכמה של בעל הדירה,אין לו רשות לתת לבן אדם אחר להשתמש בנכס והוא חייב להתגורר או להשתמש בנכס בפועל, אם לא הוא ייחשב כמי שנטש את הנכס.

אם מפר הדייר המוגן את אחד מהתנאים הנ"ל, בעל הדירה יהיה זכאי לפנות אותו מהנכס באמצעות תביעה שתוגש לבית המשפט.

חוק החילוף מתיר לבעל הנכס לפנות את הדייר כאשר בעל הדירה מעוניין להרוס את הבניין ולבנות במקומו בניין חדש, בתנאי שהוא ייתן לו זכויות דומות בנכס בין בנכס ובין בכסף.

החוק מאפשר לדייר המוגן או לבן זוגו להוריש את הזכויות שלהם בנכס לילדים. כאשר מדובר על בית עסק, בן הזוג מקבל באופן אטומאטי את הזכויות הדייר שהלך לעולמו, ואם אין בן זוג, הילדים מקבלים. כאשר מדובר על זכויות בדירה זכאים הילדים או בן הזוג לרשת את הנכס רק אם התגוררו בו שישה חודשים לפני שהדייר המוגן הלך לעולמו. זכות ההורשה בנכס מוגן היא חד פעמית, ויורשיו של הדייר המוגן לא יוכלו להוריש את הנכס הלאה.

קראו עוד על דירות להשכרה

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן