בדיחות על משוגעים –האם זה נורמלי?

מיהו המשוגע ומה ההבדל בינו לבין סלבדור דאלי?

השאלה מהי חוסר שפיותו מהנורמלי מלווה את האנושות משחר קיומה. להיות משוגע זה מפחיד, ישימו אותך בתוך מוסד סגור, חליפה לבנה, מכות חשמל… מצד שני אנחנו יודעים שגם ההגדרה "נורמלי" היא גבולית ולא מדויקת. כל אחד יכול להיות מואשם בשיגעון, ולכן קל לנו יותר לצחוק על המשוגעים שכבר אובחנו ויש להם תעודה רשמית. זה הם בבית משוגעים ולא אנחנו.

היכולת לצחוק על השיגעון איננה מבטלת את הכאב והסבל הכרוכים בהתמודדות אמיתית. אבל היא דרך ריפוי שיכולה לעזור לנו לחיות עם הכאב הזה קצת יותר בקלות.

חיים משוגעים

לא פחות מצחיק בבדיחות על משוגעים, כשמסתבר שהם דווקא לגמרי נורמליים, ורק מגיבים לטירוף של החיים בדרכם. הומור כזה מאפשר לנו לצחוק על הטירוף של החיים שלנו. על הקצב המהיר שלהם, על החיים בזוגיות, על העבודה המתישה. פרשנות של "משוגע" יכולה להביא שעשוע גם למקומות המעיקים הללו.

דוקטור תעזור לי

בצד השני של המשוגע יושב הפסיכיאטר. האם הוא נורמלי יותר מהפציינט שלו? לא בטוח. בדיחות על משוגעים הן גם בדיחות על פסיכולוגים, פסיכיאטרים וכל הקאדר של דמויות שמנסות לטפל בהם. הבדיחות צוחקות לעיתים על הרווח הכספי שהם עושים מהשיגעון של כולנו, אבל הרבה פעמים השאלות ששואליםהרופאים האלההן בעצםהפאנץ' ליין של הבדיחה.

סמואל גולדוויןאמרעל זה "מי שהולך לפסיכיאטר צריך שיבדקו לו את הראש".


קראו עוד בדיחות על חיילים


מי המשוגע?

בתי משוגעים הם הקלאסיקה של בדיחות משוגעים. נמצא שם אנשים שחושבים שהם עציץ או אלברט איינשטיין. זה תמיד יהיה הזוי ומפתיע. הומור בנוי על הפתעה.כשלא יודעים למה לצפות. בבית המשוגעים תמיד יקרה משהו מפתיע. גם פה התעתוע של מי זה מי בא לידי ביטוי. הרבה פעמיםמובילים אותנו לחשוב שמישהו משוגע ובסוף מסתבר שזהבכלל המנהל, או אשתו. המשחק על התפר בין מי משוגע ומי נורמלי משגשג בז'אנר הבדיחות הזה.

בזמני הפנוי אמשיך להיות קנקן קפה

סלבדור דאלי אמר "יש רק הבדל אחד ביני לבין משוגע. אני לא משוגע".מכיוון שהומור מבוסס על שבירת תבניות מוגדרות במוח, בדיחה שתתחיל בסיפור רגילתקבל תפנית עם ההבנה שמדובר במשוגע.הרבה בדיחות משוגעים משחקות על המוטיב הזה.על הרגע שבו אנחנו מבינים והוא לא. 

על כדורים 

  1. גילוי נאות –יש מצבים שעלולים לגרוםלמבוכה אצל אנשים מסויימים, כמו בדיחות על כדורים פסיכיאטרים למשל. היום בגלל לחצי החיים יותר ויותר אנשים מאזנים את עצמם בדרך כזאת. במקומות בהן יש ציבור רחב ואי אפשר לדעת מי נעזר בכדורים ומי לא, כדאי לשקול לוותר על הבדיחה.

בדיחות על משוגעים הן הדרך שלנו לשמור על שפיותינו.

חייבים לקרוא את 10 הקומיקאים הגדולים של ממלכת החיות

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן