תביעת תאונת עבודה: מהי בדיוק ואת מי ניתן לתבוע?

תאונת עבודה היא מקרה כואב ומורכב שחוץ מפגיעה פיזית יוצר גם פגיעה כלכלית, ובמקרה שנפגעתם בעבודה יש לכם זכויות שאתם יכולים למצות בדרכים שונות. בדרך תצטרכו לתבוע את ביטוח לאומי, להוכיח כי התאונה שלכם היא תאונת עבודה ולעבור ועדה רפואית. מהי תביעת תאונת עבודה ואיזה גופים ניתן לתבוע? – התשובות בפנים

ההגדרה של תאונת עבודה היא תאונה המתרחשת במקום עבודה ושניתן להוכיח קשר סיבתי שאכן הפגיעה נגרמה מהעבודה. לפי ההגדרה של ביטוח לאומי יש שני סוגי פגיעות היכולת להיחשב כתאונות עבודה:

אירוע תאונתי

תאונות עבודה שמתרחשות לדוגמה על ידי נפילה ממקום גבוה וחוסר זהירות בשימוש במכשירים שונים

מיקרוטראומות (מחלות מקצוע)

מיקרוטראומות הן מחלות שנגרמות עקב העבודה ע"י צורת עבודה שפוגעת בגוף או במקרים מסוימים גם חשיפה לחומרים מסוכנים במינון מוגבר. ההגדרה של מיקרוטראומה היא פגיעה קטנה שחוזרת ונשנית עד שהיא יוצרת נזק גדול.

מיקרוטראומה יכולה להיות לדוגמה אסתמה שיכולה להיגרם לפועלים ועובדי בניין שנחשפים לאבק ולחומרים מסוכנים, פריצות דיסק לסבלים ונהגי משאיות כבדות וסרטן לעובדים בתעשיות בהם יש חשיפה לחומרים כימיים ומסוכנים

לא פעם תאונת עבודה היא מקרה מורכב ויכולים להיות מספר גורמים אשר יוצרים את הפגיעה ואשר צריכים לפצות את העובד. יש כמה גופים שניתן לתבוע: את המוסד לביטוח לאומי

במהלך השנה הראשונה לאחר הפציעה ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. לפי החוק עובד שנפגע בעבודתו זכאי לדמי פגיעה – תשלומים ופיצויים למשך שלושה חודשים על אובדן ההכנסה שלו עקב אובדן היכולת שלו לעבוד, ובמקרים בהם יש פגיעה קבועה וחמורה יותר גם למענק חד פעמי או קצבת נכות חודשית וקבועה.

על מנת לקבל קצבת או גמלת נכות על העובד להגיע לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי שם יעבור ריאיון ובדיקה גופנית על מנת לקבוע לו אחוזי נכות שמהם נקבעים הסכומים וגובה הקצבאות שישולמו לעובד שנפגע.

חשוב מאוד לקרוא מהם זכויות נפגעי עבודה

לתבוע את המעסיק

לא פעם פגיעה בעבודה נגרמת בגלל רשלנות של המעסיק– הפרה של הוראות הבטיחות, ציוד לא תקין וחוסר זהירות יכולות לגרום לתאונה ולפגיעה, ובמקרים בהם המעסיק אכן התרשל ניתן לתבוע גם אותו.

במקרה של תביעת המעסיק לא יתקבלו פיצויים כפולים, כלומר: לא ניתן לקבל את הסכום המלא גם מביטוח לאומי וגם מהמעסיק אלא הסכום של ביטוח לאומי יקוזז מהסכום שהמעסיק צריך לשלם לך בגלל הפגיעה שלך, אך לא פעם הפיצויים שהמעסיק צריך לשלם לעובד גבוהים מהסכום שביטוח לאומי יפסוק ולעובד ובמקרים כאלה בהם יש פער כדאי לשקול ולתבוע גם את המעסיק.

קראו עוד על תביעה כנגד מעסיק

תביעה אל צד ג'

לפעמים פגיעה יכולה להיגרם בזמן העבודה אבל ע"י גורם שלישי – עובד יכול לדוגמה לפול במהלך הליכה ברחוב ע"י מפגע שנתון לאחריות של רשות מקומית, ולעתים ניתן לתבוע את העירייה או בעל המפגע.

ישנם מקרים שונים וסיטואציות שונות שבהן ניתן לתבוע את צד ג', וכדאי להתייעץ עם עורך דין על מנת לבחון את המקרה ולבדוק האם ניתן לתבוע את הגוף שאחראי לגרימת הפגיעה.

לחצו כאן למשרד עורכי דין

שתפו אותנו:
0Shares

One thought on “תביעת תאונת עבודה: מהי בדיוק ואת מי ניתן לתבוע?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן